Merdano
Ti se pare ca stii totul despre Epoca Feudala? Cunosti tensiunea domnitelor ce isi iubesc cavalerul insa stiu ca l-ar aduce la spanzuratoare daca l-ar lasa sa le atinga? Cunosti turnururile in care cavalerii isi dau viata pentru catolicism contra pagani? Intra in tainele inca nedescoperite ale mult utilizatei teme medievale, acum aprofundata si mai realista ca niciodata! Alatura-te noua!
Merdano
Ti se pare ca stii totul despre Epoca Feudala? Cunosti tensiunea domnitelor ce isi iubesc cavalerul insa stiu ca l-ar aduce la spanzuratoare daca l-ar lasa sa le atinga? Cunosti turnururile in care cavalerii isi dau viata pentru catolicism contra pagani? Intra in tainele inca nedescoperite ale mult utilizatei teme medievale, acum aprofundata si mai realista ca niciodata! Alatura-te noua!
Merdano
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Ti se pare ca stii totul despre Epoca Feudala? Cunosti tensiunea domnitelor ce isi iubesc cavalerul insa stiu ca l-ar aduce la spanzuratoare daca l-ar lasa sa le atinga? Cunosti turnururile in care cavalerii isi dau viata pentru catolicism contra pagani?
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Balynth (Erzsébet's house)

In jos 
2 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 10:24 pm

OOC:Ora 5:00 dimineata,undeva in sat,racoare si liniste.Erzsébet locuieste alaturi de familia ei intr-o casa modesta,de la marginea satului.Doarme in camera cu cele 3 surori ale ei.

BIC
Erzsébet se trezi inaintea rasaritului si,asigurandu-se ca nu isi deranjeaza surorile,care dormeau in aceeasi camera cu ea,se dadu jos din pat si se strecura afara,luandu-si sabotii in mana si fugind in directia raului.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 10:33 pm

Cu traista de lana in spate plina cu plante ,Josephina se plimba pe pajistea din apropierea raului cautand cu privirea un om.
-Unde e satul ala?sopti ea apoi se aseza jos ,pentru a se odihni.Observa o silueta ciudata si privi rece persoana ce se apropia.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 10:35 pm

Isi dezbracase in graba rochia,lasand-o alaturi de saboti pe malul raului si intra in apa,chicotind putin atunci cand ii simti racoarea.Sari pe cateva pietre,dupa care se scufunda de cateva ori,pentru ca in final sa se sprijine de mal,privind cerul.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 10:37 pm

-Un corp de zeita ,Erzsébet ! exclama ea de departe si ii zambi superficial .Se apropie incet si ii dadu mana in semn ca ar dori sa o ajute sa se ridice.Inca era uimita de frumusetea trupului copilei.Se aseza in genunchi inca asteptand ca ea sa o ia de mana.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 10:55 pm

-Ma bucur sa te vad aici,atta de dimineata,zise castania prinzandu-si mana si iesind din apa.
Se indrepta sarind spre piatra pe care isi lasase hainele si se imbraca,punandu-si rochia pe pielea inca uda.Materialul subtire i se mula pe piele,devenind putin transparent.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 10:58 pm

-Da,si eu.Eu stiu de ce sunt aici insa nu imi pot explica de ce tu inca nu dormi.Ia zi-mi.sopti ea pe un ton usor agresiv si dezamagit.Se intoarse cu spatele la ea si isi dadu cateva suvite negre de pe ochii albastri.Isi baga mana in apa rece.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:01 pm

Isi afunda mai intai picioarele in apa limpede si rece si,dupa cateva clipe de tacere,ii raspunse murmurat.
-Asa ma trezesc aproape in fiecare dimineata.La 6 se trezesc si ai mei si trebuie sa fiu inapoi acasa,sa aduc apa din sat,explica ea.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:04 pm

-Pun pariu ca ai dori sa ai viata mea.Sa cari sacose cu plante ,sa faci fierturi,sa dai in carti ,sa prepari leacuri.Viata ta mi se pare grea si ciudata.De ce nu iti gasesti un loc unde sa lucrezi,ce zici?ii zise ea zambind superficial apoi inchise ochii
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:05 pm

-In Ungaria,in satul nostru am lucrat ca spalatoreasa de la 10 ani,insa aici au spus ca sunt prea mica,ofta fata punandu-si mana stanga pe genunchi.Parintii vor acum sa ma angajeze la Castel ...
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:08 pm

-Minunat! Si ma vei strecura si pe mine daca afli daca ,Coroana cauta sa stie ce viitor asteapta Regatul,nu?intreba ea pe un ton parsiv ridicand o spranceana si se baga in apa rece inca privind-o pe unguroaica.Isi puse mainile in sold si isi baga capul in apa.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:11 pm

Cobori si ea inapoi in apa,spunand apoi,fara a mai sta pe ganduri.
-Nu vreau la Castel!Nu vreau printre domnite si cavaleri !Nu vreau sa trebuiasca sa port pantofii lor si uniformele servitoarelor !
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:17 pm

Ramase masca.Toate sansele ei se facura scrum.Ii venea sa o stranga de gat insa isi puse mana in zona inimii.O imbratisa apoi ii sopti amuzata:
-Nu prea am eu nevoie de serviciile lor cand te am pe tine,fetiscano.Acum hai.Azi te voi ajuta la treburile casnice.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:19 pm

-Nu inteleg ... de ce vrei sa faci asta ?intreba Erzsébet incurcata de spusele femeii.Adica ... munca acasa poate fi grea si obositoare ... de ce faci asta pentru mine?
Iesi din apa,sperand sa se usuce repede pentru a putea ajunge acasa la timp.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:22 pm

-In primu' rand ,fato,ma plictisesc.In al doilea rand tre' sa las astea acasa si casa mea e in drumul nostru,in al treilea rand la fel ca la primul rand.Altceva?intreba ia luandu-si traista cu "buruieni" in spate si incepand sa mearga
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:26 pm

-Nu mai zise nimic,punandu-si repede rochia pe ea si luandu-si sabotii in mana,incepand apoi sa mearga in urma femeii.
Odata ajunse in preajma casei,deschise poarta gradinii si o chema si pe Josephine,cautand galetile.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:29 pm

-Superb loc.zise ea sarcastica si i se paru ca auzise o gaina .Tresari si privi stupefiata in jur.Inghiti in sec.
-Ai si animalutze de casa,p'aici,mai?intreba ea apucand o galeata atenta la lucrurile din spate
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:32 pm

-Aaa ... gainile cred ca s-au trezit de o ora sau doua si sunt pe aici ... pe undeva.Pisicile sunt pe soba ,iar cainele ... nu-ti face griji,e legat,zise Erzsébet luand doua galeti de lemn in mana.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:36 pm

-Sa nu mai zici nimanui,insa imi e frica de pasari.Chiar si de vrabii.Tatal meu a murit dupa ce un soim si-a infipt ciocul in gatul sau.zise ea inghitind in sec,rusinata,urmand-o pe castanie cu pasi marunti .Un vanticel rece batu ,rascolindu-i pletele negre precum carbunele.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:37 pm

-Nu-ti face griji,nici eu nu le ador,insa in Ungaria am dormit de mai multe ori cu ele,chicoti fata lasand pentru o clipa galetile si fugarind doua gaini pana inapoi in curte.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:40 pm

Incepu sa rada apoi isi linse buzele uscate.
-Unde ducem aschiile astea?intreba ea referindu-se la galetile din lemn apoi le lasa jos privind-o pe unguroaica inca abtinandu-se ca nu rada
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:45 pm

Prinse in cele din urma gainile si le duse inapoi in curte,insa se alese cu cateva piscaturi pe maini.Nu zise nimic si se intoarse,luand faletile in mana si incepand sa mearga spre fantana.
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:47 pm

-E clar,la fantana.zise ea urmand-o la fel de tacuta ,plictisita si totusi entuziasmata ca va fi de folos macar odata in loc sa faca licori urat mirositoare.
-E chiar atat de evident ca sunt o lenesa si o stangace?
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:49 pm

-Nu este nici o problema,chicoti castania intorcandu-se spre ea si zambindu-i vesela.Eu sunt si mai stangace.Mereu vars galetile in drum spre casa,calc puii de pisica pe coada sau ma impiedic de praguri ...
Sus In jos
Josephine
Experimentat
Josephine


Mesaje : 541
Data de înscriere : 23/07/2009
Localizare : In mijlocul Iadului

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:51 pm

-Si cu toate astea ai tai te iubesc si au grija de tine,nu?intreba ea zambind blajin apoi veni chiar langa ea.Incepu sa mearga in pas saltat mai mult,fericita,din cand in cand lipindu-se umerii de ai ei.Ii zambi in acel fel in tot acest timp.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitimeJoi Iul 23, 2009 11:54 pm

-Nu stiu,cred ... nu petrec foarte mult timp cu ei,spuse simplu Erzsébet.Adica ... tata e plecat des in sat,lucreaza cu ziua,iar mama sta mult acasa,se ocupa de gospodarie.Eu am grija de surorile mai mici,aduc apa,fac curat si o data pe saptamana merg cu animalele,explica ea.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Balynth (Erzsébet's house) Empty
MesajSubiect: Re: Balynth (Erzsébet's house)   Balynth (Erzsébet's house) Icon_minitime

Sus In jos
 
Balynth (Erzsébet's house)
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Balynth - Epidemie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Merdano :: Satul :: Gospodarii-
Mergi direct la: