Merdano
Ti se pare ca stii totul despre Epoca Feudala? Cunosti tensiunea domnitelor ce isi iubesc cavalerul insa stiu ca l-ar aduce la spanzuratoare daca l-ar lasa sa le atinga? Cunosti turnururile in care cavalerii isi dau viata pentru catolicism contra pagani? Intra in tainele inca nedescoperite ale mult utilizatei teme medievale, acum aprofundata si mai realista ca niciodata! Alatura-te noua!
Merdano
Ti se pare ca stii totul despre Epoca Feudala? Cunosti tensiunea domnitelor ce isi iubesc cavalerul insa stiu ca l-ar aduce la spanzuratoare daca l-ar lasa sa le atinga? Cunosti turnururile in care cavalerii isi dau viata pentru catolicism contra pagani? Intra in tainele inca nedescoperite ale mult utilizatei teme medievale, acum aprofundata si mai realista ca niciodata! Alatura-te noua!
Merdano
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Ti se pare ca stii totul despre Epoca Feudala? Cunosti tensiunea domnitelor ce isi iubesc cavalerul insa stiu ca l-ar aduce la spanzuratoare daca l-ar lasa sa le atinga? Cunosti turnururile in care cavalerii isi dau viata pentru catolicism contra pagani?
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Seara-n luminis

In jos 
3 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:03 am

Clatina usor din umeri,fiind aproape sigura insa ca Marie nu-i observase gestul.
Nu stia cum e sa traietsi printre slujnici,pentru ca atat in Ungaria,cat si aici facuse mereu acelais lucru : isi ajutase familia,parintii si surorile,gatise si maturase,avusese grija de copii si spalase.
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:06 am

-Totusi...Tu esti singura la parinti?
O intreba in cele din urma putin cam nesigura de intrebarea pe care i-o adresase.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:08 am

-Nu ,ii raspunse Erzsébet amuzata de intrebarea simpla pe care i-o adresase fata.Mai am doi frati mai mari,plecati acum cativa ani pe mare,o sora mai mare,care trebuie sa se marite si alte doua surori mai mici,ii epxlica unguroaica.
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:14 am

-Cred ca trebuie sa fie frumos sa ai frati de sange si mai mici decat tine.
Anne intrase parca intr-o transa,incercand sa-si imagineze anumite lucruri.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:16 am

Nu observa la inceput reactia neasteptata a fetei si ii raspunse,pe un glas vesel si incet.
-E frumos,insa ... din moment ce sora mea mai mare se va marita,iar fratii mei sunt plecati,eu trebuie sa am mereu grija de ele si e obositor,zise ea simplu.
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:24 am

-Macar...poate iti dai seama ca nu ai muncit degeaba..Adica..daca le vezi zambind..
Incerca sa explice punandusi palma la ceafa.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:27 am

-Nu,nu ma intelege gresit.Imi place sa am grija de surorile mele.Le iubesc,pentru ca sunt surorile mele,si pentru ca sunt mai mici,Au nevoie de ajutor si mama nu s-ar putea descurca singura.Si sora me amai mare a avut grija de mine ...
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:34 am

-La voi este c aun fel de traditie,nu?Fratii mai mari au grija de surorile mai mici,iar la randul lor cand mai cresc surorile mai mikci au grija dupa aceea de fratii mai mici..daca mai apar.Nu?
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 12:36 am

-Si surorile mele vor face asta,insa pana vor creste,ma voi ocupa eu.Mama va mai avea un copil si tata spera sa mai aibe un baiat,pentru ca si el are nevoie de ajutor.Oricum ... ori ma marit,ori imi ajut parintii acasa.In Ungaria am lucrat ca spalatoreasa,insa aici au zis ca sunt prea mica ...
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 1:12 am

-Ahh...inteleg perfect.
Isi lasa privirea-n pamant putin cam agitata.
-Erzsébet...Ai putea sa ma ajuti cu ceva?
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 5:39 pm

-Sigur ca da,ii raspunse Erzsébet cu amabilitate.Numai spune cum si eu voi vedea ce pot face.
Se opri in drum,privind in continuare spre Marie si asteptand-o.
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 9:37 pm

-Umm..adica..Doream sa te intreb daca sti un anumit...domn.Pe nume Ghezsretef.Adica..
Nu mai continua,ramasase intr-un singur loc putin acm incurcata.Nu putea sa'i spuna <taran> sau ceva de genul,nu dorea sa afle daca intradevar zvonurile pe care le auzise ar fi adevarate.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 9:54 pm

Se sprijini de trunchiul unui copac de pe marginea drumului si cazu pe ganduri,analizand in minte chipurile cunoscute.
-Nu,nu cred.Adica,sunt aici de putin timp si nu am prea cunoscut lume,zise ea in final.Numele cred ca imi suna cunoscut,insa nu-mi pot aminti unde l-am auzit,ofta ea.
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 9:58 pm

-Ahh..imi cer scuze..Una dintre slujnice foarte apropriata mie,imi spunea despre acesc..domn.Iar eu..as putea spune ca sunt in cautarea..tatalui meu.
Incerca sa explice ridicandusi privirea asupra cerului.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 10:17 pm

OOC:Sper ca nu are nimic daca improvizez ceva.Daca te deranjeaza,anunta-ma si pot reveni cu un Edit.Sau da-mi un PM si spune-mi cam cum ai vrea sa decurga actiunea.
BIC
Ofta,cazand din nou pe ganduri si dorindu-si sa o ajute pe fata.
-In satul acesta nu se afla chiar atat de multe familii si majoritatea registrelor ar trebui sa le gasesti la proprietarii de pamanuri,in general familii nobile,care tin evidenta asupra saracilor.Desi,ar fi cam complicat sa cauti mai multe generatii si s-ar putea sa dureze cam mult,zise Erzsébet.Ai putea incerca la biserici.In general,acolo se afla evidenta tuturor persoanelor dintr-un sat,inclusiv a calatorilor si comerciantilor.
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 10:24 pm

OCC:O nu..este bine..Ca oricum eu nu prea astiu.imi vin asa niste idei pe moment.Nu'i nimic.
BIC:

-Iti multumesc frumos.In ultima vreme am inceput nu stiu...sa ma tot intrebe curiozitatea despre acest barbat..
O privi surprinzator,punandusi mana la ceafa.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 10:28 pm

-Te inteleg.Si eu as vrea sa imi cunosc parintii daca as fi in locul tau,ii raspunse unguroaica.Acum haide.Cred ca mai avem destul de mers pana la tine acasa si nu ar fi bine sa se faca prea tarziu ...
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 2:49 am

-Oricum..nu le-ar pasa.Si chiar m-am saturat sa le ascult regulile..Stiu ca suna cam ciudat..insa chiar nu mai pot face fata.
Sus In jos
Erzsébet
Experimentat
Erzsébet


Mesaje : 568
Data de înscriere : 23/07/2009
Varsta : 29
Localizare : Right behind you !

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 5:36 pm

Isi lasa privirea in jos,oftand fara zgomot.
-Eu nu am cunoscut niciodata viata in afara satului in care am crescut,insa mereu am fost obisnuita cu simplitatea de aici.Regulile stricte ale Curtii nu fac altceva decat sa incurce persoanele,sa le estompeze ...
Sus In jos
Anne Marie Clauzs
Incepator
Anne Marie Clauzs


Mesaje : 97
Data de înscriere : 25/07/2009
Varsta : 27
Localizare : Undeva intre vis si realitate

Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitimeMar Iul 28, 2009 9:36 pm

-Ai dreaptate.Insa..
Prefera sa ramana tacuta.Nu dorea sa o impovareze deja cu ideile sale,fiind deja prima ei prietena.Credea ca acuma..cand dabia incepea sa vorbeasca cu cineva,ii era totusi teama sa nu'i dea o impresie proasta acesteia,despre propria sa persoana.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Seara-n luminis - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Seara-n luminis   Seara-n luminis - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Seara-n luminis
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Merdano :: Padurea :: Luminisuri-
Mergi direct la: